Czy byłbyś zainteresowany zakupieniem poniższych publikacji:
 
Start Historia i kultura krajów anglojęzycznych Ciekawostki j. angielskiego

Ciekawostki związane z j. angielskim


Język angielski (podobnie zresztą jak każdy inny język) posiada sporo ciekawostek. Dzisiaj wymienimy niektóre z nich:

1. Język angielski jest jednym z języków, które posiadają najwięcej wyrazów – około 600 tysięcy (licząc terminologię medyczną i techniczną! Bez tych terminologii byłoby "jedynie" 300 tysięcy słów)

2. Niemniej jednak przeciętny użytkownik j. angielskiego używa około 5 tysięcy słów podczas konwersacji i około 10 tysięcy słów podczas pisania.

3. Aby móc się porozumiewać w języku angielskim wystarczy znajomość około 2 tysięcy słów! (notabene większość z nich poznamy podczas kursu Angprofi! :-) )

4. Najczęściej używanym angielskim słowem jest słowo the (ahhh the przedimki!)

5. Najdłuższe znane słowo w języku angielskim (oznaczające chorobę płuc!) to: pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis (przewlekła obturacyjna choroba płuc - po więcej informacji zapraszamy do Wikipedii)6. Najwięcej słów w języku angielskim rozpoczyna się na literę s

7. Słowo set posiada aż 464 znaczeń (ale trzeba pamiętać że posiada sporo kombinacji z innymi słowami).

8. Według wielu pisarzy oraz naukowców najpiękniejszym słowem w języku angielskim jest cellar door – drzwi do piwnicy (ciekawego czemu akurat to słowo wybrali :-) Wam też się podoba?)

9. Słowo underground (podziemie, metro) jest jedynym angielskim słowem które rozpoczyna się i kończy na und

10. Słówko screeched (pisk) jest najdłuższym wyrazem jednosylabowym (pewnie dlatego aby brzmiało jak pisk :-) )

11. Słówko cleave jest jedynym angielskim wyrazem, które ma dwa przeciwstawne znaczenia. Cleave znaczy rozszczepiać ale znaczy także przylegać.

12. Najdłuższym angielskim słowem, w którym żadna litera nie powtarza się ani razu jest uncopyrightable (zastrzec)

13. Słówko queue jest jedynym angielskim słowem w którym jeżeli usuniemy cztery ostatnie litery to tak będziemy je tak samo wymawiać:-)

14. Słowo checkmate (czyli po polsku Szach mat) pochodzi od perskiego słowo Shah mat i oznacza „król zmarł” (przy okazji wiemy skąd pochodzi polskie znaczenie! :-) )