Czy byłbyś zainteresowany zakupieniem poniższych publikacji:
 
Start Lekcja 3 - Odmiana "to be", przymiotniki Lekcja

Lekcja 3 - Odmiana czasownika to be/ Angielskie „osoby”/Przymiotniki

Wiemy już jak poprowadzić podstawową rozmowę z osobą mówiącą w języku angielskim. Najwyższy więc czas na odrobinę gramatyki :-) Wiele osób twierdzi, że angielska gramatyka jest bardzo trudna i zawiła. Nie jest to jednak prawda. Język angielski różni się jednak od polskiego, posiada inne konstrukcje przez co na początku może wydawać się trudny, ale po pewnym czasie można zauważyć, że gramatyka angielska jest tak naprawdę prostsza od polskiej :-) Poza tym odpada nam ortografia! :-)Na początek poznajmy „osoby” w języku angielskim:

I – ja

You – ty

He – on

She – ona

It – ono

We – my

You – wy

They – oni

Ucząc się angielskich “osób” można zauważyć dwie rzeczy. Po pierwsze zarówno słowo „ty” jak i słowo „wy” tłumaczy się tak samo czyli „you”. Nie jest to żadnym błędem. Jest to pewna specyfika języka angielskiego. Czy wprowadza pewne problemy podczas rozmowy albo czytania? Tak, czasami wprowadza :-)

Drugą sprawą jest brak rozróżnienia pomiędzy słowami „oni” , „one”. W języku angielskim nie mamy tu rozróżnienia na rodzaj męski i nijaki. Pozostaje więc jedno słówko „they”, które tak naprawdę zawiera w sobie dwa rodzaje – zarówno „oni” jak i „one”

Trzecią sprawą jest pisownia wyrazu „I” – „Ja”. Zawsze piszemy tą osobę dużą literą! Niezależnie od miejsca występowania w zdaniu.


Ucząc się angielskich „osób” trzeba również nauczyć się odmiany pewnego ważnego czasownika:

Be – być

W języku angielskim sprawa z gramatyką jest o tyle prostsza, że nie występuje odmiana ze względu na rodzaj męski, żeński czy nijaki. W języku polskim powiemy „On poszedł” , „Ona poszła” , „Ono poszło”. W języku angielskim zawsze będziemy mieli czasownik w tej samej formie niezależnie od osoby! Proste prawda? :-)

Ale od każdej zasady istnieją wyjątki :-) Odmiana czasownika „to be” jest właśnie takim wyjątkiem. Poniżej pokażę odmianę tego słowa we wszystkich osobach:


Liczba pojedyncza:

I am – ja jestem

You are – ty jesteś

He is – on jest

She is – ona jest

It is – ono jest

Liczba mnoga:

We are – my jesteśmy

You are – wy jesteście

They are – oni są


Nawet jeżeli występuje odmiana ze względu na osoby to tak naprawdę odmiana ta składa się z trzech różnych możliwości – am , is, are.

W języku angielskim podczas odmiany czasownika to be możemy używać skrótów. Anglicy korzystają z nich nagminnie także warto je zapamiętać!

I am – I’m

You are – You’re

He is – He’s

She is – She’s

It is – It’s

We are – We’re

You are – You’re

They are – They’re


Spróbujmy teraz w ramach ćwiczeń przetłumaczyć parę zdań:

Uwaga: zdanie pierwsze i drugie obarczone jest pewnym błędem gramatycznym, ale związane jest to z pewnym czasem, którego nauczymy się dopiero na kolejnych lekcjach, ale póki co nie zaprzątajmy sobie nim głowy, na to jeszcze przyjdzie czas :-)

1. Ona mieszka w Warszawie

She live in Warsaw

2. On pochodzi z Polski

He come from Poland

3. Wy mieszkacie w Łodzi

You live in Łódź

4. On jest miły

He is nice


Na koniec pouczymy się jeszcze paru przymiotników – cech charakteru bądź cech wyglądu. Przydadzą nam się do ćwiczeń z tej lekcji, (pierwsze dwa z nich już pamiętasz ponieważ już się pojawiły na poprzednich zajęciach):

Nice – miły

Good – dobry

Beautiful – piękny

Polite – grzeczny

Intelligent – inteligentny

Big – duży

Small – mały

Bad - zły